Forum  Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Przewóz żółwi wodnych

 
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Wodne / Pozostałe Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Przewóz żółwi wodnych
Autor Wiadomość
nomi
Użytkownik



Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Post Przewóz żółwi wodnych
Witam. Mam dwa żółwie żółtolice, 4 i 5 letni. Mieszkam za granicą i niedługo mam zamiar wrócić do Polski. Chciałabym zapytać jak można zapewnić im dobre warunki do transportu. Podróż samochodem będzie trwała około 2 dni. Myślałam,że może lepiej będzie je wysłać przez jakąś firmę zajmującą się transportem zwierząt, ale po pierwsze nie mogłam takiej znaleźć a po drugie jakoś nie potrafiłabym im zaufać. Z góry dzięki za odpowiedź.


Post został pochwalony 0 razy
Czw 21:40, 05 Maj 2011 Zobacz profil autora
yoleck
Moderator



Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 892
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Chorzów

Post


Przed transportem żółwia należy się upewnić, czy ogólny stan zwierzęcia jest dobry. Nie należy też karmić żółwia bezpośrednio przed podróżą. Dla transportu żółwia lądowego w lecie można wykorzystać zwykłe tekturowe pudełko z otworami wentylacyjnymi. Jako grunt i amortyzator można wykorzystać zmięty miękki papier – taki na przykład jak ręczniki kuchenne. Na dno pudełka lepiej położyć kilka warstw papieru, który można będzie wymienić, jeżeli żółw go pobrudzi albo podrze. Przy transporcie na dłuższą metę należy obowiązkowo wykorzystać grunt wilgotny. Przy transporcie kilku osobników, przygotujmy dla każdego osobne pudełko. Bardzo wygodnym i polecanym ze względu na higieniczność rozwiązaniem problemu jest także zakupienie specjalnego pojemnika dla transportu żółwi. Żółw wodny na krótko może być przenoszony w mokrych ręcznikach, na dłuższy dystans konieczny jest zakup odpowiedniego pojemnika z wodą.

Jeżeli temperatura na zewnątrz jest niższa od 20°C – żółw powinien być przewożony z grzałką, oczywiście, owiniętą w tkaninę, żeby nie poparzyć zwierzątko. Jeżeli w grzałce zastosujemy słoną wodę, to dłużej utrzyma ona ciepło. Pamiętajmy, że żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi i zawijanie ich w żadne ciepłe rzeczy nie pomoże w utrzymaniu należnej temperatury ciała. Inne rozwiązanie do transportu żółwia w zimie – to trzymać go zawiniętego u siebie pod ubraniem. Tak trzeba postąpić, jeżeli sytuacja wymagająca transportu jest nadzwyczajna – na przykład musimy wybrać się z pupilem do weterynarza. W innym, mniej poważnym przypadku, nie męczmy żółwia podróżą w zimie.

Transport żółwi w okresie letnim:
Gdy temperatura na dworze jest bardzo wysoka nie musimy się szczególnie martwić o zabezpieczenie ciepła dla żółwia, dlatego też tworząc odpowiedni pojemnik do transportu można skupić się bardziej na jego wygodzie. Aby dobrać odpowiednią wielkość pojemnika należy w przybliżeniu znać rozmiary gada którego planujemy kupić. I tu, przy doborze stosowane są dwie metody:
-1- pojemnik powinien być niewiele większy od żółwia, tak aby miał on z każdej strony tyle miejsce aby mógł jedynie wyciągnąć ze skorupy głowę, ogon i kończyny.
-2- pojemnik powinien być odpowiednio większy od żółwia, umożliwiający zwierzęciu obrócenie się i zrobienie kilku kroków w każdą stronę.


Niezależnie od wielkości lokum w którym go przenosimy, szczególnie podczas bardzo ciepłych dni, należy zadbać o jak najlepszą wentylację dla niego, gdyż w zamkniętym pudełku może być zaduch, który jest dla żółwia tak samo niebezpieczny i niekomfortowy jak dla człowieka. Dno pojemnika poleca się wyłożyć ręcznikiem lub szmatką (oczywiście czystą) – w razie bardzo wysokich temperatur materiał powinien być lekko zwilżony.
Transport zwierzęcia w okresie zimowym:
Ogólnie nikt nie poleca kupowania ani transportu żółwi w zimie. Wynika to także ze spadku aktywności żółwie, przez co przy zakupie można nie wykryć ewentualnych chorób jak i minusowych temperatur narażających gada złapanie potencjalnych chorób. Wielkość pojemnika do jego transportu w zimie nie różni się dużo od tego w okresie letnim, jednak samo jego dokładne przygotowanie jest bardziej skomplikowane. Przede wszystkim należy zapobiec jakichkolwiek utrat ciepła. Można to zrobić na kilka różnych sposobów:
-1- stworzyć pudełko z dobrego styropianu
-2-wyłożyć już gotowe pudełko styropianem
-3-pod przygotowany ręcznik włożyć termofor
-4-pudełko które transportujemy włożyć do większego, a przestrzeń między nimi wypełnić izolującym materiałem lub watą.

Niezależnie od tego, czy zamierzamy transportować żółwia w zimie czy w lecie musimy mieć na uwadze, że odpowiedni sposób przewozu żółwia i dobrze przygotowane lokum dla niego są bardzo istotne i mogą zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym dla naszego nowego pupila.







Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez yoleck dnia Pią 15:11, 06 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Pią 15:08, 06 Maj 2011 Zobacz profil autora
nomi
Użytkownik



Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Post
Dziękuje za opodwiedź


Post został pochwalony 0 razy
Wto 18:49, 10 Maj 2011 Zobacz profil autora
pietrek35
Użytkownik



Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Post
Ja zas miałbym pytanie ..wyjezdzam do pracy zagranice i czy potrzebuje jakies dokumenty dla żółwi aby nikt sie niedowalił


Post został pochwalony 0 razy
Czw 4:00, 12 Maj 2011 Zobacz profil autora
nomi
Użytkownik



Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Post
To zależy do jakiego kraju się wybierasz. Dobrze by było posiadac dowód zakupu lub zaświadczenie lekarza weterynarii, że zółw jest urodzony w hodowli.


Post został pochwalony 0 razy
Czw 20:12, 12 Maj 2011 Zobacz profil autora
yoleck
Moderator



Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 892
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Chorzów

Post
Znalazłam tylko takie informacje ...

"Sprawa jest dość skomplikowana:

Artykuł VII Konwencji CITES przewiduje zwolnienie od wymogu uzyskiwania zezwolenia na przewóz przez granicę zwierzęcia znajdującego się na listach chronionych gatunku w przypadku tzw. okazów będących przedmiotami osobistymi lub domowymi. Mam oczywiście tutaj na myśli taką sytuację jak opisaną w Twoim pytaniu, czyli zakładam że masz stałe miejsce pobytu w Polsce i planujesz wywieźć zwierzę poza jej terytorium.

Natomiast nasza polska obecnie obowiązująca ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i wydane na podstawie ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody ale wciąż obowiązujące z braku nowej regulacji - Rozporządzenie Ministra ¦rodowiska z dnia 27 lutego 2002r. w sprawie zezwoleń na przewożenie przez granicę państwa określonych roślin i zwierząt - regulują osobno te kwestie wprowadzając wymóg uzyskania zezwolenia ministra właściwego ds. środowiska, przy czym uzyskanie zezwolenia musi poprzedzić złożenie wniosku wraz z załączeniem odpowiednich dokumentów, ale kwestię dokumentów na razie zostawmy...

Na razie nie będę wchodzić w dalsze szczegóły z tym związane, ew. w przypadku dalszych pytań.
Nasuwa się podstawowy problem - jak mają się przepisy Konwencji to przepisów wewnętrznych?

W moim odczuciu stoją one w sprzeczności gdyż Rozporządzenie definiując i regulując różne aspekty zezwoleń jasno stanowi:

-polskie świadectwo reeksportu - rozumie się przez to zezwolenie na dokonanie wywozu okazów przywiezionych uprzednio na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wydaje się je wyłącznie dla okazów, które zostały przywiezione zgodnie z postanowieniami konwencji CITES.

-polskie zezwolenie eksportowe - rozumie się przez to zezwolenie na dokonanie wywozu okazów, które zostały pozyskane ze środowiska przyrodniczego, wyhodowane albo wytworzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest ono wydawane wyłącznie dla okazów, które zostały pozyskane, wyhodowane lub wytworzone bez naruszenia przepisów o ochronie przyrody.

Ustawa pomija tę kwestię zaś rozporządzenie jasno precyzuje że okazami są:
zwierzęta (...), o których mowa w lit. a) i b) [znajdujące się w załączniku], stanowiące rzeczy osobiste lub będące wynikiem domowej hodowli,

Nie ma zatem przewidzianych w Konwencji wyłączeń podmiotowych dla zwierząt domowych i w związku z tym ich przewóz wymaga uzyskania zezwolenia eksportowego/reeksportowego z wszelkimi tego konsekwencjami.

Zgodnie z Konstytucją priorytet trzeba dać ratyfikowanej umowie międzynarodowej, zatem Konwencja CITES stoi "wyżej" w hierarchii aktów prawnych niż UOP a zwłaszcza zaś rozporządzenie ministra środowiska. Pomimo niezgodności przepisy krajowe obowiązują aż Trybunał Konstytucyjny orzeknie o ich niezgodności i nie zostaną tym samym uchylone. Jednocześnie tekst umowy jest jasny i powinien być bezpośrednio stosowany co również wynika z Konstytucji.
Moim zdaniem należy trzymać się tego co stanowi Konwencja ale w takim kształcie sytuacja w praktyce wydaje się niejasna, bo przecież nie chodzi o to by urzędnikom, czy służbom celnym udowadniać swoje racje, dlatego aby się upewnić i uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku radzę zasięgnąć informacji bezpośrednio w Ministerstwie. Można dodatkowo powołać się na art. VII ust. 3 Konwencji i zobaczyć co wygłówkują...

Nawet w przypadku braku tych wymogów (w co osobiście mimo ewidentnej sprzeczności - nie wierzę) zachodzi pytanie czy i co należy okazać służbom celnym... bo jeśliby przyjąć że postanowienia rozporządzenia nie obowiązują powstaje "dziura"..."



Post został pochwalony 0 razy
Czw 20:46, 12 Maj 2011 Zobacz profil autora
pietrek35
Użytkownik



Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Post
dziekuje wszystkim za pomoc ....ale najlepiej bedzie jak dowiem sie w niemczech i u nas w kraju co potrzebuje , pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Pią 19:51, 13 Maj 2011 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Wodne / Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin