yoleck |
Wysłany: Pon 18:43, 14 Mar 2011 Temat postu: |
|
To bardzo niedobrze kochana ..
Jeśli skorupa jest bardzo miękka to może być to niedobór witaminy D i wapnia. Przyczynami tej choroby jest zła dieta - uboga w wapń i witaminę D, brak kontaktu ze światłem słonecznym (szczególnie z UVB - pomaga mu w przyswajaniu witaminy D).
W tym wypadku pozostaje konsultacja z lekarzem znającym się na gadach. Na przyszłość by temu zapobiegać musisz podawać mu wapń (żółwiki wapienne czy sepie), powinnaś naświetlać go świetlówką terrarystyczną emitującą promienie UVB, a w ciepłe letnie dni wystawiać go na dwór do wcześniej zbudowanego wybiegu ( jak wolisz prowadzać go po trawie i ciągle przenosić bo poszedł za daleko to stwarzać będziesz tylko stres dla gada.) I koniecznie zmień mu dietę, dodaj roślinki, robaczki, ślimaki, rybki.
Niekiedy miękkość skorupy świadczy o młodym wieku żółwia, ale nie jest ona z reguły bardzo miękka.
- Odbarwienie poniżej powierzchni pancerza
- Miękkie miejsca na pancerzu i występująca wokół nich cuchnąca wydzielina
przyczyną może być - Infekcja bakteryjna lub zarażenie grzybem w miejscu uszkodzenia pancerza,
- Niekiedy chorobę wywołuje kleszczale może być to również brak witamin
Konieczna jest szybka pomoc weterynarza, gdyż nieleczona choroba grozi powikłaniami.
Delikatne usuniecie cienkiej warstwy keratyny z zainfekowanych miejsc a następnie ostrożne oczyszczenie antyseptykiem i zastosowanie maści antybiotykowej. Czynności te należy powtarzać przez trzy dni pod ścisłą kontrolą i według zaleceń weterynarza. Następnie przemywa się codziennie chore miejsca, aż do całkowitego wysuszenia.
Chore miejsca powinny być obandażowane w celu uniknięcia zabrudzenia lecz w sposób umożliwiający dostęp powietrza. W czasie leczenia należy unikać kontaktu pancerza żółwia z wodą.
W poważniejszych przypadkach podaje się zastrzyk antybiotyku. |
|